BVChlazeni.cz

leafCreated with Sketch.

Může být vysoká energetická účinnost řešením klimatických změn?

 

Klimatické změny jsou největší hrozbou, které dnes čelíme. Každá navrhovaná cesta, jak zůstat pod (sotva) snesitelnou úrovní oteplení o 1,5 °C, zahrnuje soubor řešení. V roce 2011 tým vědců z Univerzity v Cambridge spočítal, o kolik by se globální emise CO2 snížily, kdybychom maximalizovali všechny existující technologie, abychom učinili systémy pro konečné využití energie co nejefektivnější. Dospěli k závěru, že máme technologickou schopnost snížit naši celkovou spotřebu energie o 73 % se zachováním stejného úrovně výstupu služeb jen díky zlepšení účinnosti.

 

Podle americké Energetické informační administrativy (Energetic Information Administration) se více než 60 % energie používané pro výrobu elektřiny ztrácí během přeměny, když se energie přeměňuje z jedné formy na druhou a přesouvá se z jednoho místa na druhé. Pokud bychom také optimalizovali konverzní zařízení, potřebovali bychom o 85 % méně energie díky opatřením na úsporu energie a jejímu přenosu nebo se vyhnuli přenosu energie (místně vyráběná solární energie).

 

Spotřeba energie je zdaleka největším producentem skleníkových plynů, zodpovědným za více než tři čtvrtiny globálních emisí.

Podle UNEP (United Nations Energetic Programme) by klimaticky šetrná chladicí řešení mohla zabránit emisím až 460 miliardám tun skleníkových plynů.

S rostoucími globálními teplotami a stále častějšími a smrtelnějšími vlnami veder rychle roste poptávka po klimatizacích. Tradiční klimatizace spotřebovávají více elektřiny než jakékoli jiné spotřebiče v budovách. Spotřebují 10 % globální elektřiny a unikají z nich silné plyny ohřívající planetu do atmosféry.

Podle nedávného výzkumu provedeného NREL a XEROX PARC se ročně uvolňuje 1 950 milionů tun oxidu uhličitého z energie použité k pohonu klimatizací, z nichž 531 milionů tun je uvolněno z chlazení vzduchu a 599 milionů tun z odstraňování vlhkosti. Dalších 820 milionů tun pochází z úniků chladiv a ze skleníkových plynů uvolněných během výroby a přepravy jednotek klimatizace.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) (International Energy Association) odhaduje, že globální poptávka po chlazení se do roku 2050 ztrojnásobí. Podle zprávy IEA z roku 2018 je rostoucí poptávka po chlazení „jedním z nejkritičtějších energetických problémů naší doby“, což vyžaduje zlepšení účinnosti klimatizací. Přechod na klimaticky přátelské a energeticky účinné chlazení by však zabránil emisím skleníkových plynů a umožnil by zvýšení přístupu k chlazení, což by významně přispělo k cílům udržitelného rozvoje (SDGs).

 

 

Evaporativní chlazení

Jedno ze zázračných řešení pro boj s klimatickými změnami

Existuje několik zázračných řešení pro boj s klimatickými změnami a jedním z nich je evaporativní chlazení. Díky obrovské síle vody je možné chladit efektivně. Odparem 1 m3 vody vzniká až 695 kWh chladicí energie, k dodání stejného chladícího výkonu by tradiční klimatizace vyžadovala alespoň 250 kWh.

 

Přečtěte si více na našem blogu: Voda jako chladivo

IntrCooll: Energeticky efektivní, udržitelný systém chlazení

Jednou z výzev, které dnes výrobní závody čelí, je, jak vytvořit vnitřní klima, které dokáže prolomit trojici faktorů klimatických změn. Patentovaný dvoustupňový systém evaporativního chlazení IntrCooll, dokáže ochladit až 30°C pod venkovní teplotu při použití o 90 % méně energie než tradiční klimatizace.

 

Pro jasné srovnání mezi evaporativním chlazením a klimatizací navštivte naši stránku: Evaporativní chlazení vs. klimatizace.

IntrCooll využívá během chlazení 100% čerstvého venkovního vzduchu bez spotřeby energie a chlazení. Během jara, zimy nebo podzimu systém chytře využívá venkovní vzduch k ventilaci a chlazení, aniž by spotřebovával jakoukoli energii. Když teploty venkovního vzduchu stoupnou nad 18-22 °C, systém IntrCooll přepne na dvoustupňové evaporativní chlazení; venkovní vzduch je v první fázi ochlazován pomocí studené recirkulační vody a dále ochlazován přímým odpařováním ve druhé fázi. IntrCooll dodává až 40 kW chladicího výkonu s 1 kW elektřiny. IntrCooll EER (energy efficiency ratio) může dosáhnout až 40. Tento tzv. EER je faktor 10 krát vyšší než u tradičních chladicích systémů.

 

Během zimy lze systém IntrCooll vylepšit pomocí modulu pro rekuperaci tepla. Tento modul znovu využívá zbytkové teplo, které vzniká z činností strojů, procesů, vytápění, osvětlení a lidí, mísí jej s filtrovaným čerstvým vzduchem a vedle toho filtruje recirkulovaný vnitřní vzduch. Takto dodává do výrobní haly předehřátý čistý vzduch.

Za své světově uznávané energeticky efektivní techniky chlazení, vytápění a ventilace získal IntrCooll ocenění Energy Globe Award 2020 za 87% úsporu nákladů na energii a snížení emisí CO2 v hale KIEFEL Packaging GmbH v Horním Rakousku. Dále je důležité zmínit, že jednotky IntrCooll chladí pouze pomocí vody: nejsou zapotřebí žádná škodlivá chemická chladiva.

 

Mluvili byste raději přímo s naším specialistou? Zavolejte nám na +420 603 503 899 nebo nám napište na obchod@bezpecnyvzduch.cz