BVChlazeni.cz

leafCreated with Sketch.

Jak vytvořit ve vašem výrobním závodě klima vyhovující Pařížskému standard

3-minutové čtení publikováno 9. července 2020

Od února 2020 podepsali všichni členové UNFCCC (United Nations Framework Convention on Climate Change) Pařížskou dohodu. Její dlouhodobý cíl v oblasti teploty je omezení globálního oteplování na méně než dva stupně Celsia nad úroveň předindustriálních hodnot a usilovat o omezení růstu na 1,5 stupně Celsia. V souladu s touto dohodou musí výrobní závody snížit své emise CO2, a s tím i svou spotřebu energie.

 

V tomto článku vám podrobně vysvětlíme, co pro váš výrobní závod znamená Pařížský standard a jak ho lze dosáhnout.

 

Snižte rizika globálního oteplování – snižte emise CO2


Cíle stanovené v Pařížské dohodě mají za cíl výrazně snížit rizika a dopady změny klimatu. Dohoda se zaměřuje na snížení globálního oteplování. Součástí Pařížské dohody jsou tzv. cíle 20/20/20:

  • 20% snížení emisí CO2
  • 20% zvýšení podílu obnovitelné energie na trhu
  • 20% zvýšení energetické účinnosti.

 

Tato dohoda je pobídkou a hnací silou pro odklon od fosilních paliv.

 

Pařížský standard: proti plýtvání energií


Na základě Pařížské dohody vytvořila nizozemská Rada pro zelené budovy praktický koncept – Pařížský standard. Tento rámec stanovuje doporučení pro stávající komerční budovy, jak zlepšit jejich energetickou účinnost a snížit plýtvání energií.

 

Plýtvání energií nastává, když energeticky náročné instalace, zařízení nebo procesy nefungují efektivně. Různé studie ukázaly, že spotřeba energie v komerčních budovách je mnohem vyšší, než by se, na základě dostupné technologie, dalo očekávat. Studie provedená organizacemi TNO a Halmos Advisors v Nizozemsku ukázala, že zlepšením výkonu instalací lze dosáhnout 20% úspor energie. Studie také ukázala, že 70 % klimatických instalací nefunguje správně. Existuje tedy značný potenciál pro úsporu energie související s provozním plýtváním energií v komerčních budovách.

 

Udržitelné řízení klimatu ve výrobních závodech


V důsledku účinků globálního oteplování hledají výrobní závody po celém světě nové způsoby, jak zajistit adekvátní chlazení a ventilaci (Indoor Air Quality) pro své zaměstnance. Protože tradiční technologie chlazení spotřebovávají mnoho energie, vstupují do popření modernější technologie chlazení, které spotřebují výrazně méně energie.

 

Jednou z těchto novějších technologií chlazení je tzv. odpařovací chlazení, technika, která používá jako chladivo vodu. Patentovaná dvoufázová odpařovací technologie chlazení využívá přirozený princip odpařování vody ke chlazení čerstvého vzduchu, který je vháněn do budovy. Velkou výhodou této technologie je, že nevyžaduje téměř žádnou energii, protože 95 % chladicího výkonu je zajištěno přirozeným procesem odpařování vody. Ventilátor, který reguluje proces odpařování, vyžaduje 1 kWh elektřiny a poskytuje až 40 kWh chladicího výkonu a volné ventilace. Naopak tradiční klimatizace potřebuje 1 kWh na výrobu pouze 3 kWh chladicího výkonu bez ventilace.

 

V porovnání s tradičními chladicími systémy používá dvoufázová odpařovací technologie chlazení pouze 10 % energie k efektivnímu ochlazení výrobního závodu. To znamená, že při použití této odpařovací technologie dochází ke snížení spotřeby energie o 90 %. Tento způsob chlazení používá tak málo energie, že může být spárován se solárními panely.

 

 

IntrCooll již překračuje energetické požadavky pro rok 2050, specifikované v Pařížské klimatické dohodě:

Požadavky na energii podle Pařížské dohody:

*Různé případy pro IntrCooll Std.:

Průměrné vnitřní tepelné zatížení 0,9 kW x 800 hodin chlazení: 600 m² = 1,2 kWh/m².

Střední vnitřní tepelné zatížení 0,9 kW x 800 hodin chlazení: 500 m² = 1,4 kWh/m².

Vysoké vnitřní tepelné zatížení 0,9 kW x 800 hodin chlazení: 400 m² = 1,8 kWh/m².

**V případě IntrCooll Std. včetně zpětného získávání tepla: 4 350 kWh : 600 m² = 7,25 kWh/m².

 

IntrCooll navíc splňuje podmínky programu EIA (Energy Investment Allowance) v Nizozemsku.

Pro více informací o udržitelné technologii chlazení si přečtěte náš blog „Ochlaďte svou továrnu pomocí udržitelného chlazení“ nebo navštivte naše webové stránky.